SPOMENIK ŽDRAL MIRA
Postavljen je i otkriven 30. 04. 2009. na rivi u Biogradu na Moru kao spomen na stradanja Japanaca uslijed posljedica bačenih atomskih bombi na Hirošimu i Nagasaki. On ujedno predstavlja spomen i na djevojčicu Sadako Sasaki koja je oboljela od leukemije prouzrokovane bačenom atomskom bombom.

Spomenik također simbolizira učlanjenje Biograda u Svjetsku zajednicu „Gradonačelnici za mir“ koja se bori protiv nuklearnog naoružanja.
Grad Biograd na Moru na čelu s gradonačelnikom Ivanom Knezom priključio se svjetskoj organizaciji Gradonačelnici za mir 2008. godine. Biogradski gradonačelnik Knez izabran je za dopredsjednika Izvršnog odbora ove organizacije, a od japanske vlade 2018. godine dobio je Orden izlazećeg sunca za zasluge promicanja mira u svijetu i svijet bez nuklearnog naoružanja.
Spomenik ždralu rad je akademskog kipara Ante Brčića iz Zagreba.



Prema legendi koja kaže kako ždral živi tisuću godina djevojčica Sadako u želji kako bi ozdravila odlučila je napraviti 1000 ždralova napravljenih u tehnici origami. Naime, prema japanskom vjerovanju onaj tko uspije napraviti tisuću ždralova, njemu će ispuniti želje. Nažalost, uspjela je napraviti samo 644, a nakon toga je umrla. Njezini prijatelji napravili su do broja tisuću i pokopali je s njima. Tako su njeni ždralovi postali simbolom želje za životom, mirom i svijetom bez nuklearnog naoružanja. Prije nego što je umrla rekla je „Dobro je“ i pojela dvije žlice riže. Ova se priča o Sadako priča u japanskim školama na obljetnicu stradanja Hirošime i Nagasakija.
Sadako je ujedno i glavni lik romana „Sadako hoće živjeti“ austrijskog književnika Karla Brucknera.

